ZMIANY

MATERIAŁÓW

Czynimy postępy w zakresie naszych materiałów: zastępujemy konwencjonalne włókna organicznymi włóknami naturalnymi, materiałami pochodzącymi z recyklingu i świadomie stworzonymi włóknami sztucznymi.

WŁÓKNA SZTUCZNE
Lyocell

Stosowany przez nas lyocell pochodzi ze źródeł zarządzanych w sposób zrównoważony. Jest produkowany w obiegu zamkniętym, co pozwala na ponowne wykorzystanie znaczącego odsetka substancji chemicznych używanych w procesie. W przeciwieństwie do wiskozy czy modalu lyocell wykorzystuje rozpuszczalnik organiczny do ekstrakcji celulozy z drewna, który jest łatwiejszy do przefiltrowania i ponownego wykorzystania.

MATERIAŁY POCHODZĄCE Z RECYKLINGU
Poliester pochodzący z recyklingu

Wpływ poliestru pochodzącego z recyklingu na środowisko jest mniejszy niż poliestru pierwotnego pod względem zużycia energii, wody i emisji gazów cieplarnianych. Pozwala on również na ponowne wykorzystanie odpadów ze składowisk. Jesteśmy jednak świadomi jego ograniczeń, jeśli chodzi o zanieczyszczenie mikrowłóknami.

Poliamid pochodzący z recyklingu

W zależności od rodzaju nylon może być poddany recyklingowi chemicznemu lub mechanicznemu. Główną zaletą poliamidu pochodzącemu z recyklingu jest fakt, że zmniejsza on naszą zależność od źródła surowców ropopochodnych. Produkcja nylonu pochodzącego z recyklingu wymaga mniej energii, mniej wody i generuje mniejszą emisję gazów cieplarnianych. Pozwala ona również na ponowne wykorzystanie odpadów ze składowisk i zmniejszenie toksycznych emisji uwalnianych podczas spalania odpadów. Mamy jednak świadomość, że poliamid pochodzący z recyklingu uwalnia mikroplastik i w zależności od procesu recyklingu nadal zużywa pewną ilość energii, wody i chemikaliów.

WŁÓKNA NATURALNE
Bawełna organiczna

W porównaniu z metodami konwencjonalnymi uprawa bawełny organicznej zużywa mniej wody, zmniejsza erozję gleby, ogranicza przedostawanie się azotanów do wód gruntowych i powierzchniowych oraz skutkuje zawracaniem odpadów zwierzęcych do gospodarstwa.